top of page

Кому можна виїжджати за кордон в умовах війни


Через російську військову агресію в Україні оголошено воєнний стан і триває мобілізація. Через це військовозобов’язаним особам заборонено виїжджати за кордон. Проте є винятки. Хто не підлягає мобілізації — повний перелік категорій осіб

Є категорія військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Це:

 1. Особи, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади.

 2. Особи, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або непридатними до військової служби згідно з висновком військово-лікарської комісії.

 3. Жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.;

 4. Жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

 5. Жінки та чоловіки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.

 6. Жінки та чоловіки, які виховують дитину, хвору на тяжкі хвороби:

 • перинатальні ураження нервової системи,

 • тяжкі вроджені вади розвитку,

 • рідкісні орфанні захворювання,

 • онкологічні, онкогематологічні захворювання,

 • дитячий церебральний параліч,

 • тяжкі психічні розлади,

 • цукровий діабет I типу (інсулінозалежний),

 • гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня,

 • дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, але якій не встановлено інвалідність;

 1. Жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи.

 2. Зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії.

 3. Особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

 4. Особи, які виїхали до інших держав на постійне місце проживання, що відповідно документально підтверджено.

 5. Здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

 6. Наукові й науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах не менш як на 0,75 ставки.

 7. Водії, які здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил чи населення України.

 8. Водії транспортних засобів суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом.

 9. Працівники підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці.

 10. Спортсмени, які включені до складу національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю, їхні тренери, а також спортивні судді.

Правила перетину кордону для основних категорій громадян

Для кожної з цих категорій діють свої правила перетину кордону. Мається на увазі, кожній з вищезазначених категорій осіб потрібно буде пред’явити на пункті пропуску різні документи.

 • Правила перетину кордону для чоловіків, які зняті з військового обліку

Так, наприклад, чоловікам, які зняті з військового обліку, потрібно буде пред’явити документи, які це підтверджують. Зокрема, рішення ВЛК про непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку.

При цьому у Прикордонній службі зазначають, що чоловіки, які мають документи з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) з відміткою/записом «знятий з військового обліку» – не підійде. Бо дана відмітка/запис не підтверджує ані інвалідність, ані непридатність до військової служби у воєнний час за станом здоров’я, а тому таким особам рекомендовано звернутися до ТЦК та СП.

 • Виїзд чоловіка, який є батьком трьох і більше дітей, в тому числі від різних шлюбів

Прикордонники звертають увагу, що тут визначальним фактором є не батьківство як таке, а саме утримання трьох і більше дітей.

Тому для перетину кордону на даній підставі необхідно надати підтверджуючі документи на утримання трьох і більше дітей віком до 18 років.

Такими документами можуть бути:

 1. свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);

 2. рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком;

 3. рішення суду про розірвання шлюбу та рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дітей з батьком;

 4. посвідчення батька багатодітної сім’ї.

Також слід врахувати, що якщо чоловік не проживає однією сім’єю зі своєю дитиною ( дітьми), необхідно надати докази утримання такої дитини (дітей).

 • Виїзд чоловіків, які постійно проживають за кордоном

У таких осіб для перетину кордону має бути відмітка міграційної служби в паспортному документі щодо місця постійного проживання, а також відмітка дипломатичної установи України в паспортному документі або довідка про перебування на консульському обліку.

 • Виїзд чоловіків, які мають робочу візу країни ЄС

В такому випадку необхідно мати документи, що підтверджують статус особи, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації та має право на виїзд з України.

Бо візи іноземних країн, які видаються чоловікам — громадянам України, не підтверджують постійне проживання в цих країнах та не дають право на виїзд військовозобов’язаним.

 • Виїзд чоловіків призовного віку, які їдуть у робоче відрядження

Потрібно подати податкову звітність, сплатити єдиний соціальний внесок, за сім днів до відрядження внести 200 тисяч гривень на рахунок Ощадбанку. Важливо, щоб середня зарплата в компанії була не менше 20 тисяч гривень. Проте виїхати в робочу поїздку за кордон можна терміном лише до 7 днів.

 • Виїзд студентів-чоловіків, які навчаються в Україні

Виїзд таким особам наразі не дозволяється. Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які є здобувачами передвищої та вищої освіти, асистенти – стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти в Україні не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, але дана категорія не має права виїжджати за кордон. Виїзд студентів-чоловіків, які навчаються за кордоном

Виїзд, за законом, дозволяється. За умови наявності:

 1. студентського квитка або студентської візи;

 2. перекладених та нотаріально завірених документів навчання особи у закордонному вузі;

 3. військово-облікових документів з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією);

 4. довідки, виданої територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Проте на практиці виїзд цієї категорії осіб наразі відбувається непросто. І хоча Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний пообіцяв врегулювати це питання, на сьогодні більшість студентів іноземних вузів не має змоги виїхати навіть за наявності всіх необхідних документів.

Кому ще планують надати дозвіл виїзду за кордон

На розгляді парламенту наразі перебуває законопроєкт 7484-1, яким пропонується надати право виїхати за межі України під час дії воєнного стану громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, якщо вони:

 • мають чинні робочі (або спортивні) контракти в інших країнах (або офіційне підтвердження щодо наміру юридичних осіб інших країн працевлаштувати їх по прибуттю), або контракти із замовниками з інших країн терміном на 1 рік і більше на надання ІТ-послуг, чи консультаційних послуг за умови сплати єдиного податку в Україні;

 • мають або мали раніше робочі візи в інші країни;

 • мають нерухомість, бізнес (в якості власників, співвласників) або посвідку на постійне проживання в інших країнах;

 • чиї члени сім'ї перебувають на законних підставах в інших країнах;

 • є моряками (капітан, інші особи командного складу, особи суднової команди), які мають чинні Свідоцтва фахівця, видані відповідно до Кодексу торговельного мореплавства України;

 • є студентами або вступили до навчальних закладів інших країн;

 • виїжджають для участі у міжнародних змаганнях, які проводяться визнаними в Україні міжнародними федераціями;

 • виїжджають для участі у навчально-тренувальних зборах, продовження тренувального процесу команд і окремих учнів і тренерів дитячо-юнацьких спортивних шкіл — на запрошення представників інших країн;

 • відряджені/уповноважені зареєстрованими відповідно до чинного законодавства благодійними або волонтерськими організаціями, або цивільно-військовими адміністраціями для поїздки в інші країни за гуманітарним вантажем або за транспортним засобом для передачі військовим підрозділам.

551 перегляд0 коментарів

Comments


bottom of page