top of page

Нові правила військового обліку

Кабмін затвердив нові правила військового обліку

Тепер військовозобов’язаних повертатимуть з-за кордону і не візьмуть на роботу без довідки про взяття на облік. Є нові правила для жінок.

Військовий облік українців буде відбуватися через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.


Реєстр наповнюють уповноважені особи у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати), а також у відповідних управліннях та підрозділах СБУ і служби зовнішньої розвідки. Подавати відомості про себе для військкомату можна буде через "Дію" на підставі свого місця проживання.


Якщо людина, що підпадає під військовий облік, переїхала, вона має в семиденний термін повідомити про це через центри надання адміністративних послуг або через "Дію". Вона також може звернутися безпосередньо до центрів комплектування.


Хто має стати на військовий облік:


призовники від 16 років (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років;

військовозобов'язані та резервісти, які не досягли граничного віку перебування у запасі;

жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони.

На роботу чи навчання можуть приймати лише за наявності підтвердження, що військовозобов'язаний належним чином стоїть на військовому обліку. Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації мають контролювати ці процеси серед своїх співробітників і надавати інформацію про них у відповідні органи влади.


Жінки-медики та фармацевти, які досі не були на військовому обліку, можуть влаштовуватися на роботу без обов'язкового взяття на військовий облік до 2026 року.


Коли військовозобов'язані досягають граничного віку для перебування на обліку (60 років), вони мають з'явитися у відповідний центр комплектування у семиденний термін та знятися з військового обліку.


Військовий облік серед українців за кордоном будуть вести дипломатичні відомства, вони будуть також "сприяти поверненню" військовозобов'язаних в Україну під час мобілізації. Якщо українець перебуває за кордоном до трьох місяців, на військовий облік за кордоном можна не ставати.


Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади протягом шести місяців з дня набрання чинності цією постановою мають привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.


Поки що невідомо, коли запрацює процедура військового обліку в "Дії". Зазначено лише, що Міноборони України має визначити і встановити "механізм та вимоги до технічного опису сервісу електронної інформаційної взаємодії між порталом Дія та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів".


Найголовніші зміни


Зараз на органи місцевого самоврядування поклали основну функцію по розшуку, обміну даними з центрами комплектації, підкреслює юрист у питаннях армії Олександр Золотухін. Бо більше, відповідно до нової постанови, на органи місцевого самоврядування навіть поклали функції своєчасного прибуття призовників.


"Тобто мало того, що працівники сільської чи міської ради мають сповістити призовника. Це не нововведення. Але зараз це називається оповіщення. По суті, це якась передача інформації. На жаль, постанова не деталізує, що саме означає "оповіщення" та як воно має виглядати, оскільки повістка не втратила сили й залишається чинною", – зазначив Золотухін в ефірі 24 каналу.


Експерт підкреслює, що для органів місцевої влади це буде нелегко. Він зазначив, що оповіщення військовозобов’язаних на практиці буде важкою роботою, бо "якщо військовий обліковець у міській чи сільській раді невеликих ОТГ це одна чи 2 людини й переважно це жінки, то незрозуміло, як вони мають забезпечувати явку".


Щодо права на працю лише після постановки на військовий облік, то тут Золотухін підкреслив, що роботодавець дійсно перед тим, як прийняти на роботу працівника, зобов'язаний перевірити, чи кандидат на ту чи іншу посаду перебуває на військовому обліку, де саме, і чи є дані актуальними. Але ця норма створює правову колізію, оскільки "неприйняття на роботу буде суперечити Конституції України і гарантованому праву на працю".


Щодо нових правил для жінок адвокат Золотухін каже, що згідно з новими нормами, жінки-медики, лікарі, медсестри та фармацевти підлягають встановленню на військовий облік.


"В цьому випадку вони мають ставати на облік разом із чоловіками, відповідно, при зміні свого місця реєстрації має відбуватися також синхронізація цих даних і передача нової інформації про них. Також встановленню на військовий облік підлягають жінки за їхнім бажанням, якщо їхня спеціальність споріднена з військовою справою або певною військовою спеціальністю", - каже експерт.


Проте, за словами адвоката, жінки-лікарі, які станом на 30 грудня 2022 року не стояли на військовому обліку, мають право не ставати на цей облік до 2026 року. Такий часовий проміжок, ймовірно, потрібен, щоб був запроваджений Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних.

В свою чергу, адвокат Ростислав Кравець у своєму блозі зазначає, що одна з найголовніших норм постанови Кабміну №1487 стосується призовників, які перебувають за кордоном.


"Зараз на консульські установи накладається відповідний обов'язок інформування цих призовників і проведення мобілізації (як це зробити, звичайно, дуже цікаво) тих осіб, які знаходяться за кордоном, є особами призовного віку і повинні з'явитися до центрів комплектації в Україні для того, щоб стати на військовий облік або знятися з військового обліку. Це потрібно зробити особисто", - каже Кравець.


За словами адвоката, "якщо ви особа призовного віку і приїдете до України, навряд чи вас хтось випустить". Вести військовий облік у центрах комплектації також будуть з урахуванням того, що особа перебуває за кордоном.


Повістки-2023: на вулиці чи в Дії


Наразі має бути створений Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних. Він має акумулювати всю інформацію про всіх призовників. Проте Олександр Золотухін не береться прогнозувати, наскільки швидко реєстр запрацює і синхронізується з "Дією".


"Міністерство цифрової трансформації вже давно заявило, що декларувати своє місце реєстрації можна буде через "Дію". Навіть був тестовий режим цієї функції, але вона повноцінно не запрацювала для чоловіків, оскільки неможливо зареєструватися за певним військовим комісаріатом... Єдиний держреєстр військовозобов'язаних має покласти фініш - функція має запрацювати, як тільки запрацює реєстр", - пояснив він.


Тому, скоріш за все, у 2023 році продовжать роздавати повістки на вулиці. Це буде відбуватися до тих пір, поки усі чоловіки добровільно та регулярно не почнуть приходити до ТЦК, каже начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.


За його словами, серед чоловіків, яким вручають повістки, призивають лише 5%. Основне завдання повісток, підкреслив Горбач, це оновлення інформації про спеціальність, роботу та право на відстрочку військовозобов'язаних.


"Це не означає, що всім цим людям вручають повістки, щоб призвати їх до ЗСУ. У 95% це роблять, щоб громадянин з’явився в територіальний центр і там уточнили його військово-облікові дані. А потім він повертається додому", ― каже військовий.


688 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page