top of page

Учнів більше не зможуть залучати до прибирання класів .


Новий санітарний регламент, що набув чинності у січні 2021 року, не передбачає, аби школярі мили підлогу, парти, вікна.

1 січня 2021 року набрав чинності Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, що вносить низку змін в організацію освітнього простору у школах та дає змогу керівникам шкіл і вчителям краще адаптувати середовище за концепцією Нової української школи.

Водночас Санрегламент зберігає низку вимог, що були передбачені ДСанПіН (Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу).

Відтепер під час інституційних аудитів відбуватиметься вивчення освітнього середовища школи з огляду на його відповідність вимогам Санрегламенту. Також педагогічні колективи мають врахувати зміни, здійснюючи самооцінювання освітнього та управлінського процесів у школі. Тому методичні рекомендації щодо розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти «Абетка для директора» очікувано вийдуть у новій редакції.

Що змінилось, а що продовжуватиме діяти з попередніх правил, — розглянемо нижче.

Організація простору в класах

Державні санітарні правила, прийняті ще у 2001 році, не передбачали адаптацію простору в навчальних кабінетах, закладену в ідеї Нової української школи. Тож директори та вчителі скаржились на суперечність між санітарними вимогами щодо фронтального розміщення парт у класі та потребою змінювати їх розташування для групової роботи учнів. Санітарний регламент знімає це обмеження та допускає кругове або інше розміщення робочих столів учнів за умови забезпечення достатнього рівня освітленості робочих місць учнів.

Це означає, що вчитель тепер може без застережень керувати середовищем у класі, а вимоги щодо дотримання мінімальних відстаней між партами та стінами класу стосуються лише фронтального (рядами) розміщення робочих місць учнів.

Середовище для дітей

Санітарний регламент не містить обмежень щодо оформлення й використання середовища школи та її навчальних приміщень. Отож немає заборон, які обмежують у дизайні та застосуванні сучасних підходів до оформлення освітнього середовища. Головна вимога, якої необхідно дотримуватись, — це безпечні для здоров’я дітей матеріали.

Змінилися також і підходи до оформлення приміщень. Відтепер допускається наявність яскравих елементів у кольоровій гамі стелі, стін та меблів. Разом з тим вчителі можуть використовувати стіни для демонстрації учнівських робіт, оформлювати інформаційні куточки, виставки та інші експозиції (підстав забороняти це немає), аби якомога ефективніше облаштовувати простір навчальних кабінетів та створювати мотивуюче для учнів середовище.

У Санітарному регламенті передбачено також можливість обладнання у початковій школі ігрових осередків та місць для відпочинку дітей з килимами для сидіння та гри, кріслами або подушками з м'яким покриттям.

Повідомляє:sqe.gov.

28 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page